wtorek, 28 maja 2024

Spotkanie DKK.

           

      „Migot” Ilony Wiśniewskiej  to reportaż z pobytu autorki na północy Grenlandii, gdzie spędziła parę miesięcy. Grenlandia geograficznie położona w Ameryce Północnej, a terytorialnie zależna od Królestwa Danii. Mieszkańcami tego obszaru są Inuici, ludy arktyczne. Życie tych ludzi skoordynowane jest z klimatem , przyrodą i obyczajami ustalonymi dawno przez przodków. Egzystencja w surowym klimacie toczy się wokół podstawowych potrzeb ludzi. Noc polarna, zimno, ciemności powodują, że często nadużywają alkoholu, są podatni na depresje. Dzięki staraniom autorce zaglądamy do domów i z zaciekawieniem obserwujemy trudy życia codziennego niektórych ludzi. Książka jest ciekawie napisana z mnóstwem informacji o tym zakątku na krańcu świata.

 




piątek, 24 maja 2024

LiterObrazki

Rozpoczynamy 13. edycję Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci "LiterObrazki" 🎉💜

Dziś startujemy z warsztatami przeznaczonymi wyłącznie dla dorosłych.
W sobotę i niedzielę zapraszamy całe rodziny na pełne atrakcji dni festiwalowe, które będą obfitować w warsztaty, spotkania z autorami oraz mnóstwo zabawy dla najmłodszych i dorosłych.
Nie może Was zabraknąć! Do zobaczenia! 🤩

Spotkanie autorskie z Cecylią Kukuczką.

                        Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na poświęcone najwybitniejszemu polskiemu himalaiście Jerzemu Kukuczce spotkanie z udziałem jego żony Cecylii. Spotkanie połączone będzie z promocją wydanej przez „Agorę” autobiograficznej książki Cecylii Kukuczki zatytułowanej „Listy z pionowego świata. Wspomnienia żony himalaisty” (premiera: 10.01.2024).

W październiku minie 35 lat od tragicznej śmierci Jerzego Kukuczki. Zginął na wysokości 8300 metrów podczas wejścia na Lhotse nową drogą. Jako drugi człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów. Spośród 14 ośmiotysięczników na 10 wszedł nowymi drogami, 4 zdobył jako pierwszy zimą, 13 zdobył bez tlenu, 7 w stylu alpejskim, a jeden samotnie.

We wstępie do książki Jerzego Kukuczki „Mój pionowy świat” Cecylia pisała: „Obserwowałam Jego wielkie osiągnięcia, upadki, rozterki, chwile szczęścia i chwile bardzo trudne na drodze, którą wybrał. Odkrywałam w Jerzym  nowe wartości, które przywiązywały mnie do Niego coraz silniej.”

Wstęp za okazaniem wejściówek (od 29.05.2024, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki).

 

 

 


czwartek, 23 maja 2024

Spotkanie z seniorkami.

22 maja w bibliotece spotkały się seniorki na zajęciach pt. „Renowacja starych donic i wiosenna kompozycja balkonowa.” Stare, ale całe i przyblakłe doniczki otrzymały drugie życie. Zostały pomalowane farbą akrylową. Powierzchnia doniczek stała się gładka i matowa. Pracy przy tym dużo, ale warto było, bo wyglądają jak nowe. Potem  panie posadziły w każdej doniczce po kilka młodych sadzonek: pelargonii, niecierpka, begonii, aksamitki, trawki, barwinka, nagietka.

 







 

                                             
                                                  

                                                     

                                  




 

 

 

czwartek, 2 maja 2024

Spotkanie z Robertem Górskim i Moniką Sobień-Górską.

                              Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza 15 maja 2024 r. na spotkanie z Robertem Górskim i Moniką Sobień-Górską.

 Robert Górski – komik, satyryk, artysta kabaretowy, lider i autor większości tekstów Kabaretu Moralnego Niepokoju, scenarzysta, reżyser, odtwórca głównej roli w serialu internetowym „Ucho Prezesa”. Współtworzył z Adamem Małczykiem scenariusze do programu rozrywkowego TVN „Maraton uśmiechu”. Pisał scenariusze m.in. do Mazurskiej Nocy Kabaretowej, kabaretonów Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W latach 2008-2015 organizował Kabaretową Noc Listopadową. Wystąpił w filmach, m.in.: „Baśń o ludziach stąd”, „Złoty środek”, „Słodkie życie”, „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach”, „Napis” oraz serialach „Państwo z kartonu” i „Piękni i bezrobotni”.

 Monika Sobień-Górska – dziennikarka, scenarzystka, autorka książek: „Wybrałem życie”, „Jak zostałem Prezesem” (wspólnie z Robertem Górskim), „Ukrainki. Co myślą o Polakach”, „Polscy miliarderzy. Ich żony, dzieci i pieniądze”, „Jak porzucić miliardera … i przeżyć”, „Imperium Lewandowska”, autorka scenariusza do filmu „Lęk”. Wstęp za okazaniem wejściówek (od 06.05.2024, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki).

Spotkanie z Magdaleną Wolińską - Riedi

              Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza 14 maja 2024 r. na spotkanie z Magdaleną Wolińską-Riedi , wieloletnią korespondentką Telewizji Polskiej w Rzymie i Watykanie, autorką cieszącej się ogromną popularnością trylogii watykańskiej („Kobieta w Watykanie”, „Zdarzyło się w Watykanie”, „Z Watykanu w świat”), połączone z promocją najnowszej książki „Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta” (premiera: 27 września 2023). Lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Ukończyła italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim, Studia Doktoranckie na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie oraz Akademię Dyplomatyczną Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Warszawie. Tłumaczka Trybunału w Watykanie Roty Rzymskiej i Sygnatury Apostolskiej w Watykanie, gdzie mieszkała przez 16 lat. Realizatorka i współproducentka ponad 20 filmów dokumentalnych i seriali o Watykanie i papiestwie. Wstęp za okazaniem wejściówek (od 06.05.2024, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki).